#DIY Jak naprasować wzór na drewnie?

Zostawmy na jakiś czas jeszcze temat Świąt  Bożego Narodzenia i pomyślmy o czymś przyjemnym. Nie ma bowiem dla mnie nic lepszego niż samodzielnie wykonana dekoracja bądź przedmiot ułatwiający organizację. Takie rzeczy sprawiają mi niesamowitą satysfakcję i sprawiają,  że moje wnętrze jest jedyne w swoim rodzaju.
Dzisiaj pokażę krok po kroku jak ozdobiłam drewnianą tacę wiosennym motywem. Można w ten sposób naprasować dowolny wzór z papierowej serwetki na drewnie. 

Potrzebujemy:
-drewnianej tacy
-żelazko
-papier do pieczenia
-nożyczki lub nożyk do papieru
-klej w tubce np. Magic Glue
-pędzel 
-białą farbę
-serwetkę z wybranym wzorem

KROK 1: Zdobywamy tacę. To zawsze najtrudniejszy etap bo zwykle nie chcę kupować nowych przedmiotów a jedynie zmienić stare - zabawa jest w tedy lepsza. Swoją tacę dostałam zaraz po tym jak zwiędły kwiatki, które w nich zasadzono. Z tego co pamiętam ktoś z rodziny dostał ją wcześniej w prezencie.  Była już pomalowana na szaro, ale można uzyskać taki efekt samemu, o czym będę pisać w swoim czasie. KROK 2: Aby metoda decupage  się udała spód pomalowałam na biało. Podkreśli to wzór na naszej serwetce. 

KROK 3: Farba schła a ja w tym czasie wybrałam papierową serwetkę, która stanowi zdobienie tacy. Nigdy nie miałam zdolności rysunkowych więc ta metoda zdobienia jest dla mnie idealna.  Wycięłam serwetkę na odpowiedni wymiar i zapewniłam się czy spód dobrze wysechł. Nie radzę się spieszyć bo można w ten sposób zniszczyć zdobienie i dołożyć sobie pracy. Jak już jesteśmy zdecydowani rozwarstwiamy serwetkę tak by została nam tylko warstwa z nadrukowanym wzorem.KROK 4: Nie ma lekko, zanim serwetka znajdzie się na naszej tacy trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Wyschnięty biały spód pokrywamy dokładnie klejem z tubki. Ja korzystałam z Magic Glue do kupienia w sklepie papierniczym a pewnie i w kiosku się znajdzie. Klej pozostawiamy 
do wyschnięcia. Nie powinno się nic do niego przyklejać.
KROK 5: A teraz najlepsze! Podłączamy żelazko do prądu i nastawiamy temperaturę bez wyrzutu pary.  Umieszczamy serwetkę na tacy tak jak chcemy aby była przyklejona. Przykrywamy serwetkę papierem do pieczenia i...prasujemy! Można co jakiś czas sprawdzać czy rogi dobrze się przykleiły. Kiedy już jesteśmy pewni, że wszystko trzyma się jak trzeba ściągamy paper do pieczenia.
KROK 6: Jeżeli zależy ci na trwałości pokryj dno tacy lakierem bezbarwnym. (Uwaga na ten w sprayu bo rozpylony w pomieszczeniu osiada nie tylko na lakierowanym przedmiocie, ale też na każdym będącym obok. Można go jedynie zetrzeć papierem ściernym.) Jeśli jednak lubisz  zmiany postaw tacę 
w wybranym przez ciebie miejscu. Serwetka jest jednak mało odporna na wodę. Jeśli chcesz zdjąć serwetkę zetrzyj ją mokrą ściereczką.To już wszystko. Pozostaje tylko cieszyć się z wykonanej pracy i zaoszczędzonych pieniędzy. :D 


Dajcie znać czy lubicie samodzielne dekoracje, 
a jeśli sami będziecie mieli ochotę wykonać takie zdobienie - podrzućcie efekty własnej pracy. Nie ukrywam zabawa jest dla cierpliwych i można 
ją śmiało rozłożyć na kilka etapów :-)
Zapraszam do zabawy!

6 komentarzy:

 1. świetny tutorial! tym bardziej, że ja potrzebuję łopatologicznego wykładania wiedzy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł! W ten sposób można mieć kilka różnych wzorów na jednej tacy, zmieniając je co jakiś czas :) Bardzo lubię rozwiązania diy, sama takie stosuję u siebie!

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak! Uniwersalność bardzo często stawiam u siebie na pierwszym miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytając ten post cały czas myslałam, że będzie to ozdoba taka, że zostanie wzór tych kwiatów- ale bez serwetki i cały czas myślałam "No dobra, ale jak ona odklei tę serwetkę?!"- a tu taki myk :) Ale fajny! Może mi się w końcu do czegoś żelazko przyda!

  OdpowiedzUsuń
 5. Hahaha, polecam bo to bardzo fajna sprawa i właściwie na prostej powierzchni wszystko można sobie naprasować jak się nie ma talentu do malowania :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Kolor Wnętrz , Blogger